31 marca 2015 r. otworzyliśmy drzwi naszej szkoły dla gimnazjalistów. Gościom chcieliśmy pokazać, że doskonale łączymy współczesne wymagania z piękną i długoletnią tradycją. Miło nam było, że na nasze zaproszenie odpowiedziało wiele okolicznych gimnazjów (m.in. Komarówka Podlaska, Milanów, Rossosz, Wohyń). Młodzież, która przybyła wraz ze swoimi opiekunami przekonała się, że nie tylko kształcimy, ale umożliwiamy także rozwijanie innych talentów uczniowskich.
W tym roku gościem honorowym Dnia Otwartego, który przyjął zaproszenie i przyjechał do nas z Gdańska był absolwent naszego liceum, projektant największych na świecie statków żaglowych, zwany „ojcem żaglowców” pan Zygmunt Choreń.
Zygmunt Choreń urodził się w 1941 r. we wsi Brzozowy Kąt na Podlasiu. W 1960 r. ukończył Liceum Ogólnokształcące w Komarówce Podlaskiej. Jest absolwentem Politechniki Gdańskiej i Leningradzkiego Instytutu Budowy Okrętów – dyplom inżyniera otrzymał w 1965 r. W latach 1965-1968 był pracownikiem Politechniki Gdańskiej, a następnie biura konstrukcyjnego Stoczni Gdańskiej, gdzie od 1978 r. stał się głównym konstruktorem żaglowców. Zaprojektował m.in. „Pogorię”, „Iskrę II”, „Fryderyka Chopina”, „Royal Clippera”, a także „Dar Młodzieży” i „Mir”. Jest też kapitanem jachtowym. W latach 1973–1974 jako członek załogi jachtu „Otago” brał udział w pierwszych wokółziemskich regatach Whitbread. Należy do Bractwa Kaphornowców, elitarnego stowarzyszenia kilkuset Polaków, którzy opłynęli przylądek Horn. Od 1992 r. prowadzi w Gdańsku biuro projektowania statków „Choren Design and Consulting”.
Jest to niezwykle skoromny i ciepły człowiek, który podzielił się z nami wspomnieniami z lat szkolnych, a także opowiedział o swojej przygodzie z morzem i projektowaniem żaglowców. Zapewnił, że szkoła, to nie budynek czy miejsce zdobywania wiedzy, a przede wszystkim ludzie, którzy pokazują, jak poszerzać horyzonty i realizować własne marzenia. W trakcie swojego wystąpienia powiedział wiele mądrych słów, z których płynie wniosek, że warto się uczyć, marzyć i mieć odwagę realizować te marzenia. Jemu udało się pomimo, że ukończył „zwykłe” liceum w Komarówce Podlaskiej, a może właśnie dlatego!?
Po spotkaniu z panem Choreniem gimnazjaliści mogli zobaczyć szkołę „od środka”. W mniejszych grupach zwiedzali sale lekcyjne, gdzie czekały na nich ciekawe, miłe, a nawet słodkie niespodzianki, np.:
– w sali języków obcych mogli pokosztować oryginalnych i typowych słodkości z krajów anglojęzycznych,
– w pracowni polonistycznej przeżyli nietypową lekcję języka polskiego, podczas której informacje dotyczące II wojny światowej przekazane zostały nie w formie mówionej, ale głownie poprzez obraz i dźwięk,
– w sali informatycznej czekały na nich zabawy interaktywne (Kinect),
– po drodze mieli okazję obejrzeć sprzęt szkolnego koła strzeleckiego (co odważniejsi robili przymiarki do strzału),
– w kawiarence natomiast czekały na nich napoje i ciastka.
To oczywiście nie był koniec atrakcji, bowiem przygotowaliśmy dla nich nie lada gratkę – spotkanie z przedstawicielami klubu motocyklowego Panther MC, którzy przybliżyli ideę istnienia klubu i poruszyli kwestie bezpieczeństawa na drodze, nie tylko motocyklistów. Jeszcze ciekawsza okazała się prezentacja „maszyn”, która miała miejsce przed budynkiem szkoły.
Ważnym punktem dnia było wystąpienie pani dyrektor Urszuli Wołodko, która przedstawiła ofertę edukacyjną szkoły zachęcając tych jeszcze niezdecydowanych, aby rozważyli opcję kontynuowania nauki u nas. Na zakończenie tego wyjątkowego spotkania odbyła się rywalizacja sportowa pomiędzy drużynami liceum i gimnazjum. Dziewczęta wybrały piłkę siatkową, a chłopcy zdecydowali się na piłkę nożną.
Wszystkim, którzy wzięli aktywny udział w organizacji Dnia Otwartego naszej szkoły, czyli nauczycielom i uczniom LO oraz panu Zygmuntowi Choreniowi i członkom klubu Panther MC składamy serdeczne podziękowania za wysiłek, zaangażowanie i poświęcony czas. Jednocześnie mamy nadzieję, że odwiedzający nas gimnazjaliści opuścili mury szkoły z przekonaniem, że chcą tu wrócić, aby zdobywać wiedzę i rozwijać swoje zainteresowania, a także miło będą wspominać pobyt u nas. Zatem ZAPRASZAMY i do zobaczenia wkrótce 🙂