WYTYCZNE DLA MATURZYSTÓW DOTYCZĄCE PRZEPROWADZENIA EGZAMINU MATURALNEGO 2020 r.
Na egzamin może przyjść wyłącznie osoba zdrowa, bez objawów chorobowych sugerujących chorobę zakaźną.
Zdający nie może przyjść na egzamin, jeżeli przebywa w domu z osobą na kwarantannie lub izolacji w warunkach domowych albo sam jest objęty kwarantanną lub izolacją w warunkach domowych.
Zdający na egzamin zgłasza się sam, bez osób towarzyszących.
Zdający nie wnosi na teren szkoły zbędnych rzeczy, w tym książek, telefonów komórkowych, maskotek, plecaków, torebek itp.
Na egzamin zdający zgłaszają się od godz. 8:00 do godz. 8:30 (lub odpowiednio od godz. 13:00 do godz. 13:30). Nie należy tworzyć skupisk osób przed szkołą oraz przed salą egzaminacyjną przed rozpoczęciem egzaminu oraz po jego zakończeniu.
Zdający będą wpuszczani do szkoły pojedynczo. Przy czym w dniach: 8, 9 i 10 czerwca 2020 r. na egzamin rozpoczynający się o godz. 9:00 maturzyści z klasy IIIA wchodzą wejściem głównym, a maturzyści z klasy IIIB wejściem od strony boiska. Po zakończonym egzaminie zdający opuszczają budynek tym wyjściem, którym weszli.
Wszystkie osoby czekając na wejście do budynku lub do sali egzaminacyjnej bezwzględnie zachowują odpowiedni odstęp (co najmniej 1,5 m) oraz mają zakryte usta i nos (posiadają maseczki i ewentualnie rękawiczki).
Po wejściu do szkoły każda osoba ma obowiązek zdezynfekować ręce oraz zapoznać się z informacją, w której sali zdaje egzamin w danym dniu, a następnie udać się do sali nr 15, jeżeli ma do pozostawienia podręczne, drobne rzeczy, np. klucze od samochodu, w przeciwnym wypadku zmierza pod właściwą salę egzaminacyjną lub może skorzystać z toalety (w łazience przebywa tylko tyle osób ile jest kabin).
Wpuszczanie zdających do sal egzaminacyjnych każdego dnia rozpoczyna się najpóźniej o godz. 8:30 (lub 13:30).
Wychodząc z domu na egzamin należy zabrać dowód tożsamości i długopis z czarnym tuszem. Zalecamy jednak, wziąć ze sobą minimum dwa dodatkowe długopisy, w razie gdyby jeden z nich się wypisał lub zaciął.
Zdający nie mogą pożyczać przyborów od innych zdających oraz ze szkoły.
Poniżej lista przyborów, które można mieć na maturze 2020 (szkoła zapewnia wyłącznie tablice z wybranymi wzorami, natomiast pozostałe przynoszone są przez zdającego).
Język polski: słownik ortograficzny, słownik poprawnej polszczyzny – zapewnia szkoła
Matematyka: linijka, cyrkiel, kalkulator prosty, (wybrane wzory zapewnia szkoła)
Biologia: kalkulator prosty, linijka, (wybrane wzory zapewnia szkoła)
Chemia: kalkulator prosty, linijka, (wybrane wzory zapewnia szkoła)
Fizyka: kalkulator prosty, linijka, (wybrane wzory zapewnia szkoła)
Geografia: kalkulator prosty, linijka, lupa
Historia: lupa
Informatyka: kalkulator prosty
Wiedza o społeczeństwie: kalkulator prosty
komunikat o przyborach 2020
Zdający może wnieść także małą butelkę wody (niegazowanej). Podczas pracy z arkuszem egzaminacyjnym butelka powinna stać na podłodze przy nodze stolika, aby zdający przypadkowo nie zalał materiałów egzaminacyjnych.
Z kolei na maturze nie można mieć przy sobie jakichkolwiek urządzeń telekomunikacyjnych oraz innych przyborów niż te, które wymienione zostały powyżej.
Na terenie szkoły nie zapewniamy posiłków, a przyniesione ze sobą produkty spożywcze zdający będzie mógł zjeść w przerwie między egzaminami na stołówce lub na korytarzach z zachowaniem reżimu sanitarnego.
Osoby, które przystępują do dwóch egzaminów jednego dnia lub dwóch części egzaminu z informatyki, mogą w czasie przerwy opuścić budynek szkoły albo oczekiwać na terenie szkoły na rozpoczęcie kolejnego egzaminu (lub jego części) danego dnia, zachowując konieczne zasady bezpieczeństwa sanitarnego.
Zakrywanie ust i nosa obowiązuje na terenie całej szkoły, z wyjątkiem sal egzaminacyjnych po zajęciu miejsc przez zdających.
Podczas wpuszczania uczniów do sali egzaminacyjnej członek zespołu nadzorującego może poprosić zdającego o chwilowe odsłonięcie twarzy w celu zweryfikowania jego tożsamości (z zachowaniem co najmniej 1,5 – metrowego odstępu).
Zdający są zobowiązani zakrywać usta i nos do momentu zajęcia miejsca w sali egzaminacyjnej. Po zajęciu miejsca (w trakcie egzaminu) zdający ma obowiązek ponownie zakryć usta i nos, kiedy:
a) podchodzi do niego nauczyciel, aby odpowiedzieć na zadane przez niego pytanie związane wyłącznie z kodowaniem arkusza lub instrukcją dla zdającego;
b) wychodzi do toalety;
c) podchodzi do stolika ze słownikami (na egzaminie z języka polskiego);
d) kończy pracę z arkuszem egzaminacyjnym i wychodzi z sali egzaminacyjnej.
Zdający mogą, jeśli uznają to za właściwe, mieć zakryte usta i nos w trakcie egzaminu, nawet po zajęciu miejsca przy stoliku.
Zdający, którzy ze względów zdrowotnych nie mogą zakrywać ust i nosa maseczką, mogą nosić przyłbicę albo, jeżeli nie mogą również korzystać z przyłbicy, przystąpić do egzaminu w odrębnej sali egzaminacyjnej. Taka sytuacja, w której dany zdający ze względów zdrowotnych nie może zakrywać ust i nosa, powinna zostać zgłoszona dyrektorowi szkoły nie później niż do 29 maja 2020 r.
Zdający powinni przestrzegać higieny podczas kaszlu i kichania (zakrywać usta zgięciem łokcia) oraz starać się nie dotykać dłońmi okolic twarzy, zwłaszcza ust, nosa i oczu.
Podczas przerwy pomiędzy kolejnymi częściami egzaminu z informatyki zdający nie mogą przebywać w sali egzaminacyjnej.
Podczas egzaminu z języka polskiego obok stolika ze słownikami będzie ustawiony dozownik z płynem dezynfekcyjnym, z którego należy skorzystać każdorazowo przed skorzystaniem ze słowników.
W czasie trwania egzaminu, maturzyści nie powinni opuszczać sali egzaminacyjnej. Jedynie w uzasadnionych przypadkach przewodniczący zespołu nadzorującego może zezwolić zdającemu na opuszczenie miejsca.
Zdający, który jest chory, może korzystać w czasie trwania części pisemnej egzaminu maturalnego ze sprzętu medycznego i leków koniecznych ze względu na chorobę, pod warunkiem że taka konieczność została zgłoszona przewodniczącemu zespołu egzaminacyjnego przed rozpoczęciem egzaminu z danego przedmiotu (dostarczone zaświadczenie lekarskie).
Zdający egzamin z informatyki, w przeddzień egzaminu w godzinach 12:15 – 13:15 sprawdza, w ciągu jednej godziny, poprawność działania komputera, na którym będzie zdawał egzamin, i wybranego przez siebie oprogramowania. Czynności te odbywają się w obecności administratora oraz członka zespołu nadzorującego. Wszystkie osoby obecne w sali powinny mieć zakryte usta i nos, a zdający czynności sprawdzające wykonuje w rękawiczkach.
NAJWAŻNIESZE CZYNNOŚCI ORGANIZACYJNE
OBOWIĄZUJĄCE PODCZAS EGZAMINU
1. Do sali egzaminacyjnej zdający wchodzi po wyczytaniu jego nazwiska, okazuje dowód tożsamości i postępuje zgodnie z poleceniami członków ZN.
2. Losowanie numeru stolika dla zdającego dokonuje przewodniczący lub członek zespołu nadzorującego, a następnie zdający dopełnia wszystkich niezbędnych czynności wstępnych i zajmuje odpowiednie miejsce czekając na rozpoczęcie egzaminu.
3. Zdający potwierdzają swoją obecność na egzaminie, podpisując się w wykazie, korzystając z własnego długopisu.
4. Uwaga – podczas pierwszego egzaminu (język polski) zdający otrzymają naklejki z kodem kreskowym przygotowane przez OKE, które następnie są zobowiązani przynosić ze sobą na kolejne egzaminy wraz z dowodem tożsamości i długopisem.
5. Po rozdaniu arkuszy egzaminacyjnych zdający spóźnieni nie zostają wpuszczeni do sali egzaminacyjnej.
6. Przewodniczący ZN przypomina zasady pracy podczas egzaminu:
a) pracujemy samodzielnie i nie przeszkadzamy innym zdającym – za naruszenie tej zasady grozi przerwanie i unieważnienie egzaminu;
b) po rozdaniu arkuszy maturalnych w pierwszej kolejności czytamy instrukcję na stronie tytułowej arkusza, zrywamy plomby, sprawdzamy kompletność arkusza i zgłaszamy ewentualne braki członkom ZN, na wyraźne polecenie przewodniczącego ZN kodujemy arkusz i na koniec składamy go czekając na informację o rozpoczęciu egzaminu;
c) nie zadajemy pytań dotyczących treści zadań, ewentualne pytania mogą dotyczyć spraw technicznych wykonywanych przy arkuszu;
d) egzamin rozpoczyna się na wyraźny sygnał przewodniczącego ZN i po zapisaniu na tablicy godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy z arkuszem;
e) podczas egzaminu z języka polskiego z dozwolonych słowników możemy skorzystać zawsze wtedy, gdy przy stoliku, na którym leżą słowniki nie siedzi inny zdający – idąc zabieramy ze sobą złożony arkusz maturalny;
f) zdający może opuścić na stałe salę egzaminacyjną (jeżeli zakończył pracę z arkuszem) najpóźniej na 15 minut przed czasem wyznaczonym jako czas zakończenia pracy z arkuszem. W ciągu ostatnich 15 minut przed zakończeniem egzaminu (nawet jeżeli zdający skończył pracę z arkuszem egzaminacyjnym) zdający nie opuszczają sali egzaminacyjnej;
g) zgłoszenie konieczności wyjścia z sali ze względu na złe samopoczucie lub zakończenie pracy z arkuszem przed upływem regulaminowego czasu z zastrzeżeniem pkt. f, zgłaszamy przez podniesienie ręki i czekamy na podejście członka ZN;
h) jeżeli podczas trwania części pisemnej egzaminu zdający przerywa ten egzamin z przyczyn zdrowotnych lub losowych rejestruje się godzinę przerwania egzaminu i jeśli zdający poczuje się na siłach kontynuować egzamin, zezwala się na to, przy czym zdającemu, który postanowił kontynuować egzamin, nie przedłuża się czasu trwania egzaminu;
i) po upływie czasu przeznaczonego na rozwiązywanie zadań zdający składają arkusz i odkładają go na brzeg stolika oczekując na podejście członka ZN, który sprawdza kompletność materiałów egzaminacyjnych (zakodowany zeszyt zadań oraz karta odpowiedzi), a następnie zezwala zdającemu na opuszczenie sali z zachowaniem odstępów czasowych, aby zdający wychodzili pojedynczo;
j) wykonując czynności, podczas których zdający i członkowie ZN zbliżają się do siebie lub przemieszczają się należy zakrywać usta i nos.
Więcej informacji pod adresem: informacja o sposobie organizacji i przeprowadzania egzaminu maturalnego – aktualizacja z 20 maja 2020 r.