Historia Szkoły

Burzliwe początki

Latem 1944 roku odbyła się w Komarówce Podlaskiej znamienna uroczystość: wręczenie świadectw gimnazjalnych. Wydarzenie to było ukoronowaniem pracy Marii Oleszczuk, Anny Stasiak, Waleriana Batki, Juliana Benia i innych nauczycieli, którzy w czasie okupacji hitlerowskiej prowadzili w Komarówce i okolicznych wioskach kursy tajnego nauczania. Wręczono wówczas 167 świadectw, w tym 18 – ukończenie klasy maturalnej. Była to jak na okolicę pozbawioną średniej szkoły (wiarygodność świadectw potwierdzono pieczęcią Seminarium Nauczycielskiego w Leśnej Podlaskiej) liczba ogromna. Pod jej wrażeniem zrodziła się myśl utworzenia w Komarówce gimnazjum. Myśl tę podchwycili Walerian Batko i ksiądz kanonik Jan Rudnicki – proboszcz miejscowej parafii i znany animator życia gospodarczego i kulturalnego okolicy. Wokół nich skupiła się grupa nauczycieli tajnych kompletów oraz rolników, wśród których do najaktywniejszych należeli Jan Szczęśniak, Stanisław Eljaszuk, Władysław Zając i Witold Ostapiuk.

    27 sierpnia 1944 roku powołali oni do życia Spółdzielnię Oświatową, której celem było zaspokajanie oświatowych i kulturalnych potrzeb środowiska poprzez organizowanie i prowadzenie szkół, bibliotek i przedsięwzięć oświatowo-artystycznych. Dostosowując się do warunków zniszczonej wojną podlaskiej wsi, postanowiono rachunki wewnątrz spółdzielni regulować przy pomocy płodów rolnych. Udział członkowski wynosił 100 kg żyta, a opłata za miesiąc nauki – 50 kg. Z nauczycielami zawierano indywidualne umowy, a pensje również wypłacano zbożem.

Jeszcze przed założeniem spółdzielni, 15 sierpnia Zarząd Kasy Stefczyka ofiarował na potrzeby organizującej się szkoły budynek, który mieszkańcy Komarówki samorzutnie wyposażyli w niezbędny sprzęt – ławki i tablice.

1 września 1944 roku pod patronatem Spółdzielni Oświatowej rozpoczęło działalność sześć instytucji oświatowych. Były to: Gimnazjum Ogólnokształcące, Gimnazjum dla Dorosłych, Kurs Nauczycielski, Uniwersytet Ludowy, Kurs Samorządowy, Kurs Wieczorowy. Łącznie w roku szkolnym 1944/45 nauką podjęło 330 osób. Poza tym zorganizowano bibliotekę, chór i zespół teatralny.

Warto zaznaczyć, że komarowskie gimnazjum było pierwszą średnią szkołą otwartą w Polsce po drugiej wojnie światowej.

Pierwszym dyrektorem Gimnazjum został Walerian Batko – regionalista, muzykolog, przed wojną wykładowca na Solarzowym Uniwersytecie Ludowym w Gaci Przeworskiej. Pierwsi nauczyciele rekrutowali się spośród inteligencji, którą z różnych stron kraju zawierucha wojenna rzuciła w okolice Komarówki.

W 1945 roku Walerian Batko został odwołany do Ludowego Instytutu Oświaty i Kultury w Warszawie. Na stanowisku dyrektora Gimnazjum Koedukacyjnego zastąpił go Józef Staszewski. Odchodzi również część nauczycieli, a dwaj – Franciszek Gałecki i Bronisław Łukasiuk zostali schwytani przez NKWD i zesłali do sowieckich łagrów. Problemy personalne powtórzyły się w latach następnych. Częste zmiany następowały na stanowisku dyrektora szkoły. W roku szkolnym 1926/47 pełnił tę funkcję Józef Tajchert, a w następnym – Stanisław Kalinowski.

Pomimo pierwszych sukcesów, do których należy zaliczyć podjęcie przez absolwentów kursów nauczycielskich na terenie całego kraju oraz otwarcie w Komarówce we wrześniu 1946 roku Liceum Ogólnokształcącego, trudności narastały. Prywatna szkoła, której właścicielem była Spółdzielnia Oświatowa, przeżywała poważne kłopoty finansowe.

Decyzją Ministerstwa Oświaty z końcem roku szkolnego 1947/48 Gimnazjum i Liceum w Komarówce Podlaskiej zostały rozwiązane.

Trudne chwile

Społeczeństwo Komarówki Podlaskiej nie pogodziło się jednak z tą decyzją. Spółdzielnia Oświatowa wraz z jednym ze współzałożycieli szkoły Julianem Beniem podejmuje energiczne starania o wznowienie jej działalności. Szkoła została reaktywowana, a Julian Beń został 28 sierpnia 1948 roku zatwierdzony tymczasowo na stanowisko dyrektora.

Kryzys nie został jednak zażegnany. Nie zawiedli uczniowie, którzy od początku bardzo aktywnie włączali się w pracę szkoły w nauce widząc jedyną szansę awansu dla siebie. Nowy dyrektor stanął jednak przed problemem braku kadry nauczycielskiej. Zdecydował się wówczas zatrudnić grupę miejscowej inteligencji. Do pracy zostali przyjęci m.in. powracający z łagrów Franciszek Gałecki i ukrywający się dotąd przed NKWD Jan Sienkiewicz, który od 1948 roku nauczał nieprzerwanie przez 43 lata. Część nowej kadry w chwili rozpoczęcia pracy nie posiadała pełnych kwalifikacji.

1 września 1948 na nowo rozpoczęła się nauka w Gimnazjum i w Liceum. Wznowiło również działalność Liceum dla Dorosłych. Z dniem 1 stycznia 1949 roku szkoła została przejęta przez Gminną Radę Narodową w Komarówce Podlaskiej. 10 lipca 1949 roku został zatwierdzony jej statut. Otrzymała nazwę; Prywatna Szkoła Ogólnokształcąca stopnia licealnego w Komarówce Podlaskiej. Właścicielem jej została Gminna Rada Narodowa.

14 kwietnia 1950 roku Minister Oświaty wydał zarządzenie podpisane przez podsekretarza Stanu – wówczas prof. dr. Henryka Jabłońskiego w sprawie utworzenia Państwowej Szkoły Ogólnokształcącej stopnia licealnego w Komarówce Podlaskiej. Zarządzenie to weszło w życie z dniem 1.02.1950.

Upaństwowienie szkoły wpłynęło na ustabilizowanie stosunków prawnych i finansowych. Liceum w Komarówce zostało ocalone.

Nowe lokum

W latach 1958-1961 dzięki staraniom dyrektora Juliana Benia i przy ofiarnej pomocy społeczeństwa Komarówki Podlaskiej został wybudowany nowy okazały gmach szkoły.

W 1974 roku Juliana Benia zastąpił ma stanowisku dyrektora mgr Jerzy Stefaniuk.

Na przełomie lat 60. i 70. szkoła mogła poszczycić wysokim procentem absolwentów, którzy pomyślnie zdawali egzaminy na wyższe uczelnie. Był to procent wysoki w skali całego kraju.

W 1991 roku funkcję dyrektora szkoły objęła pani mgr Anna Nuckowska, od roku 1999 organem prowadzącym Szkoły zostało Starostwo Powiatowe w Radzyniu Podlaskim. Od 1 września 2002 roku Liceum Ogólnokształcące weszło w skład Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych i jednocześnie do pięknie odremontowanego budynku szkoły.

Rok szkolny 2006/07 rozpoczął się już w Zespole Szkół Samorządowych, który powstał w wyniku połączenia Szkoły Podstawowej, Gimnazjum i Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych. W marcu 2007 roku Dyrektorem ZSS została pani Magdalena Chrzanowska. Od września 2012 r. do sierpnia 2017r. funkcję Dyrektora ZSS pełniła pani Urszula Wołodko. We wrześniu 2017 roku funkcję Dyrektora ZSS objęła pani Bożena Kuzawińska i pełniła ją do sierpnia 2019 – do chwili wyłączenia z ZSS Szkoły Podstawowej. W wrześniu 2019 r. na stanowisko Dyrektora Zespołu Szkół Samorządowych została powołana pani Justyna Korszeń.
O tym, jak ważną rolę odegrała Szkoła w życiu jej absolwentów, świadczą organizowane co 5 lat, od 1979 roku Zjazdy Absolwentów, gromadząc dorosłych ludzi, którzy z radością i wzruszeniem wracają w progi swojej Alma Mater.