23 kwietnia 2018 r. grupa mundurowa naszego LO pod opieką pani Marii Szewczyk ok. godz. 8:30 zameldowała się w Leśnictwie Żelizna – Nadleśnictwo Międzyrzec i zgłosiła swoją gotowość do sadzenia lasu. Pan leśniczy Marek zawiózł młodzież na tzw. „powierzchnię” zajmującą ok 40 arów lasu przygotowaną do sadzenia młodych drzewek.
Na miejscu uczniowie dowiedzieli się, że będą zajmować się „odnawianiem” lasu, czyli sadzeniem młodych drzewek dębu szypułkowego, w miejscu, gdzie wcześniej rósł las. W odstępach ok. 100 cm rozpoczęli zatem sadzenie trzyletnich dębów. Wcześniej jednak pan leśniczy wyjaśnił, na czym będzie polegała praca i odpowiedział na kilka pytań młodych ludzi.
Praca trwała kilka godzin i wymagała sporo wysiłku oraz dobrej kondycji fizycznej. Było ciężko, ale udało się posadzić ok. 400 sadzonek.
W czasie pracy młodzież mogła rozkoszować się pięknym otoczeniem, oddychać świeżym powietrzem i posłuchać o codziennej pracy leśników z Nadleśnictwa Międzyrzec. W między czasie grupę odwiedził także zastępca Nadleśniczego pan Piotr Kowalczuk, pani Małgorzata Chmura oraz dziennikarze Radia dla Ciebie. Ci ostatni przeprowadzili wywiady z pracującymi uczniami.
Po zakończeniu sadzenia ok. godz. 13:30 uczniowie zostali zawiezieni na teren prawie 100-letniej drewnianej leśniczówki (zbudowana w 1925 r.), gdzie w pięknym otoczeniu odpoczywali przy ognisku posilając się pieczoną kiełbaską w towarzystwie leśniczego i innych pracowników leśnych.
Taki wyjazd, mimo że lekko meczący był z pewnością ciekawym doświadczeniem, a młodzież na pewno będzie do niego wracać, nie tylko we wspomnieniach, ale z pewnością zechcą odwiedzić to miejsce ponownie, by sprawdzić, jak się mają „ich dęby”. Warto nadmienić, że w pobliżu tego miejsca znajduje się również teren bagnisty, na którym żyją bobry i łosie, można spotkać także sarny i jelenie, wypatrzeć bociana czarnego lub puchacza albo wybrać się do pobliskiego żmijowiska o czym powiedzieli pracownicy nadleśnictwa.
Organizatorom wyjazdu, czyli pracownikom Nadleśnictwa Międzyrzec bardzo dziękujemy za ciekawą i uczącą pokory wobec przyrody lekcję na świeżym powietrzu.