Spektakl profilaktyczny

Wśród innych a jednak sama. O tym, jak trudno znaleźć  prawdziwą przyjaźń i zrozumienie u najbliższych – opowiedzieli uczniowie klasy I LO podczas Dnia Otwartego szkoły.  Krótki spektakl profilaktyczny poruszał problemy współczesnego świata: cyberprzemoc, agresję wśród rówieśników, odrzucenie, rozpad więzi rodzinnych, konflikt pokoleń, izolację społeczną.

Uczniowie bardzo emocjonalnie podeszli do zadania. Stali się współtwórcami scenariusza, zaangażowali się w wystawienie scenek, zadbali o wiarygodność przedstawionych sytuacji, wczuli się w wyznaczone role. Ten projekt był też pretekstem do dyskusji na temat poszczególnych bohaterów i ich zachowań. Młodzież przygotowując się do roli musiała „wejść w skórę” postaci, zastanowić się co czują i dlaczego tak postępują. Myślę, że taka – praktyczna realizacja zagadnień z zakresu profilaktyki jest korzystna dla młodego człowieka, który angażując się w cudze problemy uczy się rozwiązywać własne. Uczniowie przygotowali spektakl pod kierunkiem nauczycieli języka polskiego, pani Małgorzaty Łobejko.

Samotność, odrzucenie, brak wsparcia rodziców to problemy, z którymi coraz częściej muszą mierzyć się młodzi ludzie. Każdy potrzebuje w swoim życiu miłości i przyjaźni. Nikt nie chce być sam. Dzisiaj kiedy żyjemy szybko i chociaż razem, to jednak osobno, bardzo ważną umiejętnością jest mówienie o swoich potrzebach, dlatego każda próba komunikacji jest ważna. Trzy scenki przygotowane przez klasę I LO to krótka opowieść o dziewczynie, która walczy o prawo do bycia inną, niezależną, szczęśliwą. Chciałaby zadowolić rodziców spełniając ich marzenia, pozostać w grupie, bo to daje poczucie bezpieczeństwa, a jednocześnie ma marzenia i plany, o które zaczyna walczyć. Ta historia to opowieść o tym, że warto walczyć o swoje szczęście, warto mieć otwarte oczy, aby dostrzec na swojej drodze osoby do nas podobne. To historia również o tym, że warto rozmawiać i czasem zaryzykować zmianę, aby być szczęśliwym. Ucieczka w wirtualny świat nie rozwiąże naszych problemów, nie wolno dać się zwieść hasłom, grom, wirtualnym przyjaźniom. Nie ma łatwych rozwiązań, co nie znaczy, że nie ma ich w ogóle. Trzeba ich szukać – najlepiej w gronie tych, którym naprawdę na nas zależy.