Szkolna wycieczka do Kopenhagi

W dniach 7-10 czerwca odbyła się wycieczka do Kopenhagi zorganizowana przez panią Jolantę Mazur Mickiewicz. We wtorek rano wyjechaliśmy ze szkolnego parkingu do Gdyni. Po drodze zatrzymaliśmy się w Toruniu, gdzie zwiedziliśmy najważniejsze miejsca Starego Miasta, takie jak Krzywa Wieża, Dom Mikołaja Kopernika czy Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Następnie udaliśmy się do gdyńskiego portu, w którym przeszliśmy odprawę i wkroczyliśmy na pokład promu. O godzinie 21 wypłynęliśmy do Szwecji, a o 8 rano byliśmy już w Karlskronie.

Stamtąd wyruszyliśmy w podróż po kraju, podczas której mogliśmy podziwiać piękne widoki oraz słuchać ciekawostek o krajach skandynawskich opowiadanych przez przewodnika. Usłyszeliśmy między innymi o obyczajach oraz  upodobaniach kulinarnych. Przykładowo Szwedzi i Duńczycy uwielbiają cynamonowe bułeczki, marcepan, lukrecję oraz kawę. Popularne są także śledzie w śmietanie lub kiszone. W Danii tradycją są Smørrebrød, czyli kanapki składające się z ciemnego chleba i przeróżnych dodatków – od ryb i mięsa po warzywa, jaja czy kawior. Zaskakujące było to, że w szkołach odbywają się lekcje z rozmowy z kolegą, podczas której losowe pary uczniów ćwiczą prowadzenie rozmowy. Po drodze zatrzymaliśmy się w kilku ciekawych miejscach, aby dokładniej odkryć wyjątkowe piękno Szwecji. Zobaczyliśmy wiekowe głazy z runami, a także odwiedziliśmy jedno z popularnych uzdrowisk. Spacerując po lesie podziwialiśmy piękne i bardzo popularne w Szwecji rododendrony. Następnie udaliśmy się do miejscowości Lund, gdzie zwiedziliśmy między innnymi romańską katedrę pod wezwaniem św. Knuta i Wawrzyńca, a także Królewski Karoliński Uniwersytet i należący do niego ogród botaniczny. Potem ruszyliśmy już do Kopenhagi.

Przejechaliśmy przez most nad Sundem, który łączy duńską stolicę ze szwedzkim Malmö. Około godziny 18 byliśmy już w naszym hotelu, a po kolacji udaliśmy się na zwiedzanie Kopenhagi. Zobaczyliśmy najbardziej znany symbol miasta, czyli pomnik małej syrenki z baśni Hansa Christiana Andersena, a także Fontannę Gefion przedstawiającą mityczne powstanie Zelandii. Zwiedziliśmy również barokowy Pałac Amalienborg, czyli oficjalną rezydencję duńskiej rodziny królewskiej oraz monumentalny Kościół Fryderyka, zwany inaczej Kościołem Marmurowym. Spacerowaliśmy też po osiemnastowiecznej dzielnicy portowej Nyhaven z charakterystycznymi kolorowymi budynkami. Ze względu na późną porę i zmęczenie do hotelu wracaliśmy metrem i pociągiem. Następnego dnia kontynuowaliśmy zwiedzanie Kopenhagi.
W trakcie rejsu po kanałach mijaliśmy nowoczesne budynki Królewskiej Duńskiej Opery oraz Duńskiego Teatru Królewskiego, Bibliotekę Królewską określaną jako czarny diament, a także Duńskie Centrum Architektury. Podczas spaceru zobaczyliśmy Zamek Christiansborg, który jest siedzibą duńskiego parlamentu, a także Kościół Najświętszego Zbawiciela w Kopenhadze z charakterystyczną spiralnie skręconą wieżą. Na koniec przeszliśmy przez Strøgetnajdłuższą promenadą handlową północnej Europy, gdzie mogliśmy kupić pamiątki. Potem wróciliśmy do Karlskrony i spacerowaliśmy po rynku słuchając historii Rosenboma, którego pomnik znajduje się obok Kościoła Admiralicji. O godzinie 21 byliśmy już na promie i płynęliśmy z powrotem do Polski. Z Gdyni przejechaliśmy do Gdańska, w którym zobaczyliśmy Zieloną Bramę, Długi Targ z Fontanną Neptuna i XV wiecznym Dworem Artusa, a także nabrzeże Motławy z gotyckimi bramami wodnymi i słynnym Żurawiem oraz Kościół Mariacki. Zmęczeni, ale zadowoleni i pełni wrażeń wróciliśmy późnym wieczorem do Komarówki.