W ramach współpracy z uczelniami wyższymi byliśmy na dwudniowej konferencji literackiej. Pątek i sobotę – 15 i 16 marca 2019r.- poświęciliśmy na odkrywanie tajemnic nieznanych i mniej znanych twórców. Spotkania odbyły się dzięki KUL -owi, a dokładnie akcji „Książki z plecaka”.
Pierwsza część ( w piątek) miała miejsce w zaprzyjaźnionym I Liceum Ogólnokształcącym w Parczewie, druga ( w sobotę) w gmachu KUL-u.
Parczewscy licealiści razem ze swoimi nauczycielami odkryli pisarza zapomnianego – Józefa Weyssenhoffa. Pierwsza część konferencji dotyczyła życia i twórczości autora „Puszczy”, a druga część miała formę dyskusji poświęconej wartościom ważnym dla bohaterów powieści Weyssenhoffa. Prof. polonistyki KUL Lech Giemza w sobotę prowadził dyskusję o Gustawie Herlingu – Grudzińskim i „zmagał się” z leśmianowskim Dusiołkiem. Ciekawe zajęcia odkryły możliwości odczytania tekstów inaczej niż w szkole.
Gdy młodzież bawiła się tekstem literackim opiekunka wyjazdu była na szkoleniu prowadzonym przez Panią dr Magdalenę Marzec – Jóźwicką „Jak uczyć uczniów uczenia się”.
Dziękujemy organizatorom wydarzenia za zaproszenie nas na warsztaty!
Warto zwrócić uwagę na artykuł www lublin.gosc.pl Uczelnie wyższe należy nieco „przewietrzyć”? Czyli wokół Herlinga, Leśmiana i Weyssenhoffa