Wycieczka do Pragi

 W dniach 14-17.06.2016r. uczniowie klas I i II naszego liceum wraz z opiekunami: Justyną Korszeń, Małgorzatą Łobejko i Marią Chomiuk poszerzali swoje horyzonty na wyjeździe do Ziemi Kłodzkiej i Czech. Pierwszy dzień, choć w większości spędzony w autokarze, nie był dniem straconym. Czas umilaliśmy sobie pogawędkami, oglądaniem filmów, drzemką oraz podziwianiem pięknych, górzystych widoków okolic Kłodzka. Po dotarciu do Złotego Stoku zwiedzaliśmy Sztolnię Gertruda i Kopalnię Złota, która okazała się wyjątkowym i magicznym miejscem, pełnym czekających na nas niespodzianek. Jedną z ciekawszych atrakcji była przejażdżka podziemnym, pomarańczowym tramwajem, która przyniosła wiele pozytywnych emocji, a także muzeum minerałów. Następnie udaliśmy się do ośrodka gdzie mieliśmy zakwaterowanie i zjedliśmy obiadokolację. Wieczorny, krótki czas spędziliśmy na oglądaniu swoich pokoi i dzieleniu się wrażeniami minionego dnia.

     Dzień drugi spędziliśmy na zwiedzaniu Pragi. Urzekła nas ona swoim pięknem i niepowtarzalną atmosferą. Pan przewodnik w nieco humorystyczny sposób opowiedział nam o historii miasta i znajdujących się w nim obiektach. Zobaczyliśmy stare miasto na którym znajdują się liczne, piękne budynki, Hradczany z zamkiem królewskim i katedrą Św. Wita oraz słynny Most Karola, na którym zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcia. Zadowoleni i zmęczeni zjedliśmy kolację w restauracji w Pradze i wróciliśmy do pensjonatu.

     Trzeciego dnia udaliśmy się do skalnego miasta Adrspach w Czechach. Pani przewodnik pokazała nam niesamowite formy skalne uformowane przez przyrodę. Miejsce oczarowało nas swoim pięknem i wyjątkowością. Po licznych schodach weszliśmy do wąwozu, gdzie znajdowało się urocze jeziorko. Wraz z inną zwiedzającą grupą popłynęliśmy wzdłuż jeziora wśród skał, gdzie przewoźnik ugościł nas wesołymi dowcipami. Rozmarzeni spacerowaliśmy po kamienistych ścieżkach i utartych schodach. Jedni wybrali łatwiejszą trasę, ale znaleźli się też odważniejsi, którzy zdecydowali się na bardziej wymagający szlak. Niemniej jednak wszyscy byli zachwyceni otoczeniem. Następnie wróciliśmy na Ziemię Kłodzką i odwiedziliśmy skłaniającą do refleksji Kaplicę Czaszek, składającą się z prawdziwych ludzkich kości. Później pojechaliśmy do Kudowy Zdrój, gdzie spacerowaliśmy po pięknym Parku Zdrojowym. Po powrocie do ośrodka wieczorny czas umililiśmy sobie ogniskiem, gawędzeniem i graniem w siatkówkę.

     Dzień czwarty był dniem wyjazdu do domu, jednak zdążyliśmy nieco zwiedzić Wrocław. W pierwszej kolejności poszliśmy do Afrykarium i oglądaliśmy dzikie zwierzęta Afryki, zarówno te wodne, jak i lądowe. Podziwiając kolorowe i egzotycznie wyglądające ryby przenieśliśmy się na chwilę w głębiny Morza Czerwonego, a patrząc na piękne zwięrzęta Czarnego Lądu niemal odczuwaliśmy jego gorący klimat. Następnie udaliśmy się na Stare Miasto i Ostrów Tumski, na którym znajduje się Kościół na Piasku, który przykuł naszą uwagę. Wewnątrz mieści się wyjątkowa kaplica dla osób niewidomych i niesłyszących, w której to zobaczyliśmy miniaturową szopkę z teatrzykiem. Nie mogło obejść się bez zdjęć na Moście Tumskim, gdzie zakochani zakładają liczne kłódki. Spotkanie z miastem zakończyliśmy obiadem i kupieniem wrocławskich pamiątek.

     Powrót do domu dla niektórych kojarzył się tylko z drzemką w autokarze, jednak większość z nas tryskając energią, zajęła się śpiewaniem najpopularniejszych piosenek karaoke, które przyniosły wiele radości . Śmiechom i zabawie nie było końca. Zmęczeni i zadowoleni, pełni nowych doświadczeń, wróciliśmy do utęsknionego domu.

     Nasza wycieczka odbyła się dzięki finansowemu wsparciu Gminy Komarówka Podlaska, za co serdecznie dziękujemy jej włodarzom i zapewniamy, że okazana życzliwość będzie nagrodzona naszym szacunkiem i wdzięcznością.