W czwartek 8 października 2015 r. wybraliśmy się na wycieczkę do Warszawy. Wyruszyliśmy już o 7 spod szkoły aby ok. 10 spacerować po jesiennym już nieco parku wokół Pałacu Wilanowskiego.
Park wilanowski stanowi integralną część założenia pałacowo-ogrodowego w Wilanowie. Od początku władania Wilanowem przez króla Jana III ogrody przy rezydencji królewskiej były otaczane szczególną troską przez ich właściciela, który osobiście doglądał rośliny, sadził drzewa, a potem rozkoszowała się ich pięknem, spędzając w ogrodzie długie godziny. Na przestrzeni wieków ogrody królewskie ulegały przekształceniom, gdyż kolejni właściciele Wilanowa powiększali ich obszar i wprowadzali zmiany zgodnie ze swoimi gustami i panującą modą. Obecny wygląd parku zawdzięczamy rekonstrukcji wykonanej według projektu profesora Gerarda Ciołka w latach 50. XX w. Na terenie 45-hektarowego parku wilanowskiego znajdują się ogrody w różnych stylach: dwupoziomowy ogród barokowy, neorenesansowy ogródek różany, angielski ogród krajobrazowy oraz park krajobrazowy angielsko-chiński. Ważnym elementem kompozycyjnym w parku jest woda. Naturalne zbiorniki wodne: Jezioro Wilanowskie i Potok Służewiecki oraz sztuczny staw z czasów króla stwarzają w parku specyficzny mikroklimat i romantyczną atmosferę.
Po spacerze weszliśmy do wnętrza Muzeum Pałacu w Wilanowie, które jest najstarszym polskim muzeum sztuki. Zostało założone w 1805 roku z inicjatywy ówczesnych właścicieli Aleksandry i Stanisława Kostki Potockich. Muzeum regularnie organizuje wystawy czasowe, konferencje i seminaria naukowe, prowadzi badania naukowe, wydaje książki naukowe i popularnonaukowe, organizuje zajęcia edukacyjne poświęcone zarówno wartościom kulturowym, jak i przyrodniczym wilanowskiej rezydencji.
Po takiej dawce sztuki przez duże S przyszła kolej na spotkanie ze sztuką bardziej współczesną. Odwiedziliśmy bowiem Wytwórnię Filmów Dokumentalnych i Fabularnych. Podejrzeliśmy świat filmu w wyjątkowej przestrzeni edukacyjnej uczestnicząc w warsztatach filmowych oraz biorąc udział w pasjonującej wędrówce po planie filmowym do filmu Karbala. Nasza wizyta na wystawie Plan Filmowy była niepowtarzalną okazją zetknięcia się ze światem filmu i zobaczenia go z perspektywy filmowców oraz aktorów. Dodatkową atrakcję zapewniła nam wyjątkowa charakteryzacja, której zostaliśmy poddani przez profesjonalnego charakteryzatora filmowego.
Trzy godziny tam spędzone minęły niepostrzeżenie i już ok. 16:30 wyruszyliśmy w stronę obowiązkowego punktu programu każdej wycieczki, czyli do galerii handlowej Arkadia. Taka chwila relaksu była wszystkim potrzebna, bo straciliśmy sporo energii, a obiadu jeszcze nie było 🙁 Następnie zrelaksowani i najedzeni udaliśmy się w kierunku Teatru Polskiego, bo ostatnim punktem naszej wizyty w stolicy było obejrzenie spektaklu Wesele Stanisława Wyspiańskiego w reżyserii Krzysztofa Jasińskiego. Nie przyzwyczajeni do tempa życia miejskiego wolnym krokiem dotarliśmy na miejsce niemal w ostatniej chwili, co niekoniecznie spodobało się naszym opiekunom i pracownikom teatru. Ostatecznie wszystko dobrze się skończyło i na dwie godziny przenieśliśmy się w świat „wielkich słów, szumnych deklaracji, bohaterskich wizji, historii i tradycji na sztandarach”. Większości z nas sztuka podobała się, a ci którzy jeszcze nie omawiali dramatu Wyspiańskiego na lekcjach polskiego zyskali okazję bardziej świadomego odbioru dzieła na przyszłych lekcjach.
Tak oto dobiegła końca nasza wycieczka i pozostało nam tylko mieć nadzieje, że wkrótce znowu pojedziemy na wspólne zwiedzanie innych pięknych i ważnych miejsc w Polsce.