Wycieczka do Warszawy

Ze względu na pandemię koronawirusa wielokrotnie przekładaną wizytę w teatrze Kamienica w Warszawie udało nam się zrealizować dopiero 1.10.2020 r. Był to wyjazd klas IIG i IIP, do których dołączyła grupa uczniów z klasy IA. Wycieczka została zorganizowana w ramach realizacji programu wychowawczo – profilaktycznego naszego liceum.

Najważniejszym punktem wycieczki było obejrzenie spektaklu „Wszechmocni w sieci” w reżyserii Wawrzyńca Kostrzewskiego; reżyser jest także autorem scenariusza tego przedstawienia. Na scenie wystąpiło troje młodych aktorów. Odrzucony przez dziewczynę chłopak, który postanawia się na niej zemścić, znieważając ją w różnorodny sposób najpierw w realnym świecie, a później hejtując w sieci to Marcin Stępniak. Jego ofiarę, dziewczynę, która odrzuciła zaloty, więc została przez niego zaszczuta i w konsekwencji popełniła samobójstwo gra Katarzyna Ucherska. Wyrazistości temu przedstawieniu dodaje Olga Sarzyńska, która gra nie rzeczywistą osobę, lecz uosobienie świata sieci.
Krótka fabuła sztuki jest pretekstem do pokazania wielu aspektów zjawiska cyberprzemocy i dramatycznych historii, które zdarzyły się naprawdę.
„Wszechmocni w sieci” to sztuka adresowana głównie do młodych ludzi. Jest przestrogą przed uzależnieniem od Internetu, ale przede wszystkim przed hejtem w Internecie. Mówi o tym, że ośmieszanie i poniżanie drugiego człowieka może mieć tragiczne skutki.

Dzięki temu, że 1 października była ładna pogoda z teatru Kamienica spacerkiem udaliśmy się na ulicę Mordechaja Anielewicza do ogromnego, nowoczesnego gmachu, w którym mieści się Muzeum Historii Żydów Polskich Polin. Na miejscu okazało się, że aby wejść do wnętrza, musimy przejść przez bramki wykrywające obecność metalowych przedmiotów. Prześwietlono także zawartość naszych toreb i plecaków. Na szczęście okazało się, że nie mamy ze sobą niebezpiecznych przedmiotów i mogliśmy się udać na zwiedzanie wystaw.
Najpierw przeczytaliśmy legendę o przybyciu Żydów do Polski; odkryliśmy, dlaczego muzeum nazywa się Polin. Następnie odbywaliśmy podróż razem z kupcami – pierwszymi Żydami przemierzającymi polskie ziemie. Kolejne wystawy pokazały rozwój społeczności żydowskiej i rozkwit jej kultury w Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Poznaliśmy także życie codzienne małego żydowskiego miasteczka; spacerowaliśmy ulicami bogatych przedwojennych miast. Wreszcie, wraz ze społecznością żydowską przeżywaliśmy życie w cieniu śmierci w czasie II wojny światowej, a także rozterki garstki ocalałych z holokaustu Żydów: zostać w Polsce, czy wyjechać do Izraela, bądź emigrować do innego kraju.
Wystawy muzealne przybliżyły nam życie narodu, który jeszcze pamiętają urodzeni przed wojną nasi dziadkowie i pradziadkowie.

Po zwiedzeniu muzeum autokarem udaliśmy się w pobliże Starego Miasta. Tu przeszliśmy się ulicami Starówki, kupiliśmy drobne pamiątki; niektórzy udali się do kawiarni na ulubioną kawę.

O godz. 18:00 udaliśmy się w drogę powrotną, by o godz. 21:00 pełni wrażeń znaleźć się znowu na szkolnym parkingu.

Opiekunami młodzieży w czasie wycieczki była pani Agnieszka Pelczar oraz wychowawczynie: klasy IIP pani Jolanta Mazur Mickiewicz oraz klasy IIG pani Maria Szewczyk.

Galeria: Wycieczka do Warszawy