Chęciny – Jędrzejów – Kalwaria Zebrzydowska – Oświęcim – Wieliczka – Wadowice – Kraków – Częstochowa
W dniach 2 – 4 listopada 2015r. uczestniczyliśmy w wycieczce szkolnej maturzystów. Rankiem dnia 2 listopada pod opieką ks. Arkadiusza Śledzia i wychowawczyni J. Mazur Mickiewicz wyjechaliśmy w kierunku Kalwarii Zebrzydowskiej. Po drodze na miejsce zakwaterowania zwiedziliśmy Zamek Królewski w Chęcinach, o którym ciekawie opowiedział nam przewodnik – pan Dominik Kowalski. Z ruin zamku obejrzeliśmy panoramę Kielc i Gór Świętokrzyskich. Wrzuciliśmy swój grosik do zamkowego skarbca i skorzystaliśmy z okazji przymiarki rycerskich hełmów. W Jędrzejowie w Muzeum Przypkowskich podziwialiśmy wspaniałe zegary. Do Domu Pielgrzyma w Kalwarii Zebrzydowskiej, już nieco zmęczeni, dotarliśmy późnym wieczorem.
Drugiego dnia po śniadaniu wyruszyliśmy do Oświęcimia. To był bardzo poważny, blisko czterogodzinny etap naszej wycieczki. Odwiedziliśmy Auschwitz I (Oświęcim) i Auschwitz II – Birkenau (Brzezinka) miejsce masowej eksterminacji około miliona Żydów z całej Europy, a także wielu Polaków oraz ludzi innych narodowości. Kolejnym etapem naszej wycieczki była zabytkowa Kopalnia Soli w Wieliczce. Jest to jedna z największych atrakcji turystycznych naszego kraju. Schodząc w głąb kopalni pokonaliśmy łącznie około 800 schodów. Na głębokości 101 m podziwialiśmy Kaplicę św. Kingi. Nad jednym z solankowych jezior kopalni, pełni zadumy wysłuchaliśmy muzyki Fryderyka Chopina, której towarzyszył spektakl świetlny. Pobyt na głębokości 135 metrów pod ziemią był dla nas ciekawym doświadczeniem. Zapadnie nam z pewnością na długo w pamięć. W tym dniu mieliśmy także okazję uczestniczenia we Mszy Św., którą odprawił ksiądz Arkadiusz.
Ostatniego dnia, czyli 4 listopada w godzinach porannych zwiedzaliśmy sanktuarium oo. bernardynów w Kalwarii Zebrzydowskiej oraz jego okolice. Następnie udaliśmy się do Wadowic – miasta rodzinnego Karola Wojtyły. Zwiedziliśmy muzeum biograficzne – Dom Rodzinny Ojca Świętego papieża Jana Pawła II. Przeżyliśmy tutaj kilka wzruszających momentów. W wolnej chwili nie mogliśmy odmówić sobie spróbowania słynnej kremówki. Kolejnym punktem naszej wycieczki był Kraków. Pani przewodnik ciekawie opowiedziała nam m.in. o polskich królach i artystach. Odwiedziliśmy Wawel. W Bazylice Mariackiej podziwialiśmy ołtarz – dzieło Wita Stwosza. Na rynku krakowskim karmiliśmy gołębie, kosztowaliśmy obwarzanki, oraz chłonęliśmy specyficzną, jedyną w swoim rodzaju atmosferę tego miejsca. Żałowaliśmy, że nie możemy pobyć tutaj nieco dłużej. Przed nami był jednak jeszcze jeden bardzo ważny etap naszej wycieczki – Częstochowa. Na Jasnej Górze uczestniczyliśmy we Mszy Św. W chwili skupienia każdy z nas zawierzył swoje prośby Matce Boskiej. Warto zaznaczyć, że miejsca, które znalazły się na trasie naszej wycieczki takie jak: Historyczne Centrum Krakowa, Kopalnia Soli w Wieliczce, Kalwaria Zebrzydowska a także obozy zagłady w Auschwitz – Birkenau (Oświęcim – Brzezinka) znajdują się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Miejsca te są skarbem kultury i dziedzictwa Polski. Cieszymy się, że je widzieliśmy. Mogliśmy je podziwiać w dużej mierze dzięki wsparciu finansowemu, jakie otrzymaliśmy od miejscowych władz samorządowych. Do Komarówki Podlaskiej zmęczeni, ale zadowoleni dotarliśmy w późnych godzinach nocnych. Wycieczka była jak najbardziej udana!