18 czerwca odbyła się ostatnia w tym roku szkolnym, wspólna wycieczka klas drugich. Główne punkty podróży znajdowały się w Warszawie, jednak pierwszym miejscem, które zobaczyliśmy po czterech godzinach jazdy, był Dom Urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli. Obejrzeliśmy również film przedstawiający krótki życiorys Chopina i dowiedzieliśmy się wielu ciekawostek, dotyczących jego przygody z muzyką. Pani przewodnik oprowadziła nas po parku i opowiedziała o pochodzeniu i różnorodności roślin, które znajdują się na jego terenie oraz o historii stojących tam pomników, które przedstawiają Fryderyka Chopina. Po okazaniu biletów mogliśmy wejść do środka muzeum i obejrzeć m. in. pokój, w którym prawdopodobnie urodził się Fryderyk Chopin.
Po przybyciu na Stare Miasto mieliśmy ponad pół godziny czasu wolnego. Większość z nas poszła coś zjeść, kupić pamiątki lub zrobić wspólne zdjęcia. Podczas zwiedzania i w trakcie jazdy autokarem otrzymywaliśmy od pilota – pani Beaty Butrym z biura podróży Gala Tour w Lublinie mnóstwo informacji na temat historii Warszawy. Pani Beata była z nami od wyjazdu z Komarówki do końca wycieczki.
Następnie w Muzeum Iluzji testowaliśmy nasz umysł, odgadując jak są skonstruowane oglądane i doświadczane przez nas złudzenia optyczne. Szczególnie zaskoczył nas mostek z barierkami, który sprawiał wrażenie obracającego się oraz pokój luster o „niekończących się ścianach”. Pobyt w tym nietypowym muzeum dostarczył nam wiele radości i wywołał uśmiech na twarzach. Po wyjściu ze świata iluzji pani pilot spełniła naszą prośbę i pozwoliła na jeszcze 40 minut czasu wolnego na Starówce. Z powodu upalnej pogody szukaliśmy cienia, aby odpocząć. Bardziej wytrzymali zdecydowali się na spacer po okolicznych uliczkach.
Aneta Korszeń
Kolejnym punktem programu była okazała rezydencja króla Jana III Sobieskiego w Wilanowie – barokowa perełka Warszawy. Tutaj przywitała nas bardzo sympatyczna Pani przewodnik. Z lekcji muzealnej „Na sarmackim dworze” dowiedzieliśmy się wielu interesujących faktów i ciekawostek z życia Jana III Sobieskiego i Jego żony Marysieńki m.in dotyczących przyczyny budowy pałacu. Nasi koledzy mieli możliwość przymierzenia tradycyjnego staropolskiego stroju – żupana, kontusza, pasa kontuszowego. Pałac ma bardzo ciekawy i bogaty wystrój, bogate zdobienia i symboliczne rzeźby. Na zewnątrz znajdują się zadbane ogrody, szczególnie piękne o tej porze roku. Pobyt w Wilanowie był bardzo ciekawym doświadczeniem. Miejsce to, naszym zdaniem, warto odwiedzić.